Kierownik: Dr hab. Beata Machnicka, prof. UZ,
Dr inż. Iwona Sergiel
Dr inż. Agnieszka Mirończyk
Sala 205, 206, budynek A-8
Laboratorium Chemii zapewnia bazę sprzętową i programową do realizacji prac naukowo-badawczych i prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu analiz fizykochemicznych z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury pomiarowej, pozwala na badania własności fizykochemicznych próbek oraz ich analizę chemiczną zarówno metodami klasycznymi, jak i też instrumentalnymi. Prowadzone badania mają zróżnicowany charakter, od zagadnień ściśle teoretycznych poprzez zaawansowane badania doświadczalne, aż do analiz o charakterze stosowanym. Laboratorium jest wyposażone w nowoczesne stanowiska laboratoryjne służące zarówno do celów badawczych jak i dydaktycznych:
- Spektrometr UV-Vis 2450 firmy Shimadzu - jest to spektrofotometr dwuwiązkowy mierzący widma absorpcji elektronowej w zakresie 190 – 900 nm z rozdzielczością 0,1 nm. Umożliwia pomiary fotometryczne do ośmiu długości fali jednocześnie, rejestrację widm, pomiary ilościowe z możliwością jedno i wielopunktowej kalibracji, obliczanie powierzchni pików, nakładanie widm dla porównania. Znajduje szerokie zastosowanie w analityce chemicznej, medycznej i biologicznej, a także w badaniach podstawowych.
- Spektrofluorymetr LS 55 firmy PerkinElmer - jest aparatem którego metoda badawcza z obszaru emisyjnej spektroskopii elektronowej charakteryzuje się wysoką czułością. Granice oznaczalności dla analiz wykonywanych tą techniką sięgają niejednokrotnie stężeń rzędu 10-10M.
- Zestaw do wysokosprawnej chromatografii cieczowej firmy PerkinElmer jest chromatografem cieczowym o konstrukcji modułowej, wyposażonym w dwa rodzaje detektorów (UV VIS i refraktometryczny). Współcześnie wysokosprawna chromatografia cieczowa znajduje zastosowanie w analizie jakościowej i ilościowej związków chemicznych, w tym biologicznie czynnych.
- Spektrometr FTIR IRSpirit firmy Shimadzu - dzięki spektroskopii w podczerwieni dostarcza informacji o badanym materiale w postaci widma, czyli wykresu zależności wielkości absorpcji od energii promieniowania. Aparat charakteryzuje się szerokim zakresem pomiarowym, a także rozdzielczością na poziomie 0,9 cm-1, stosunkiem sygnału do szumu na poziomie 30 000:1. Umożliwia określanie struktury cząsteczki na podstawie tabeli częstości grupowych, określanie czystości związków, kontrolę przebiegu reakcji, analizę ilościową.
(zdjęcia pojawią się wkrótce)