Laboratoria EPG

Kierownik: Prof. dr hab. Beata Gabryś,
Dr Katarzyna Dancewicz

Sala 8, budynek A-8


Sala laboratoryjna służy do prowadzenia badań naukowych w dziedzinie ekologii biochemicznej, w zakresie oddziaływań rośliny – fitofagi. Aparatura umożliwia rejestrację zachowania owadów Hemiptera: Sternorrhyncha podczas penetracji tkanek roślinnych w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem techniki EPG (Electrical Penetration Graph). Pracownia laboratoryjna daje studentom możliwość zapoznania się z przebiegiem badań naukowych prowadzonych w Katedrze Botaniki i Ekologii Instytutu Nauk Biologicznych UZ, jak też realizacji prac dyplomowych – licencjackich i magisterskich.

  • Aparatura do elektronicznej rejestracji żerowania mszyc  GIGA-4 EPG system
  • Aparatura do elektronicznej rejestracji żerowania mszyc  GIGA-8 EPG system
  • Komora klimatyczna do hodowli roślin MLR-351H
  • Stanowisko do hodowli roślin zaopatrzone w specjalistyczne świetlówki liniowe Osram T8 Fluora L18W/77

            Laboratorium wyposażone jest w komputery typu ‘netbook’, na których zainstalowane jest specjalistyczne oprogramowanie STYLET+ służące do obsługi rejestracji EPG oraz analizy danych. Komora klimatyczna do hodowli roślin MLR-351H zapewnia precyzyjne dopasowanie parametrów środowiskowych (fotoperiodu, temperatury, poziomu wilgotności) pozwalających na wzrost roślin i prowadzenie obserwacji w niezmiennych warunkach przez długi czas. Komora  MLR-351H posiada dodatkowo oprogramowanie do rejestracji danych oraz interfejs do podłączenia komputera. Stanowisko do hodowli roślin wyposażone jest w specjalistyczne świetlówki liniowe Osram T8 Fluora L18W/77, emitujące przede wszystkim światło z czerwonego i niebieskiego obszaru widmowego, dzięki czemu szczególnie korzystnie wpływają na procesy fotobiologiczne, pobudzając wzrost roślin.


Kierownik: Prof. dr hab. Beata Gabryś,
Dr Anna Wróblewska-Kurdyk

Sala 2, budynek A-8


Sala laboratoryjna służy do prowadzenia badań naukowych w dziedzinie ekologii biochemicznej, w zakresie oddziaływań rośliny – fitofagi. Aparatura umożliwia rejestrację zachowania owadów Hemiptera: Sternorrhyncha podczas penetracji tkanek roślinnych w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem techniki EPG (Electrical Penetration Graph). Pracownia laboratoryjna daje studentom możliwość zapoznania się z przebiegiem badań naukowych prowadzonych w Katedrze Botaniki i Ekologii Instytutu Nauk Biologicznych UZ oraz realizacji prac dyplomowych – licencjackich i magisterskich.

  • Aparatura do elektronicznej rejestracji żerowania mszyc GIGA-4 EPG system

Laboratorium wyposażone jest w zestaw komputerowy z monitorem LCD, na którym zainstalowane jest specjalistyczne oprogramowanie STYLET+ służące do obsługi rejestracji EPG oraz analizy danych.


(zdjęcia pojawią się wkrótce)

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18