Kierownik: Dr hab. Beata Machnicka, prof. UZ,
Dr Elżbieta Heger
Sala 210, budynek A-8
Laboratorium Biologii Komórki zapewnia bazę sprzętową do realizacji prac badawczo-dydaktycznych z zakresu frakcjonowania i analizy składników komórkowych. Pozwala na realizację zadań począwszy od przygotowania odczynników, w tym również niebezpiecznych, homogenizację materiału tkankowego, dezintegrację, separację cząstek oraz ich analizę za pomocą metod m.in. elektroforetycznych.
Laboratorium wyposażone jest w nowoczesne stanowiska laboratoryjne z blatami ceramicznymi oraz sprzęt i urządzenia:
Profil edukacyjny tego laboratorium jest skorelowany z tematyką wykładów z zakresu przedmiotów dotyczących molekularnej organizacji komórki, cytofizjologii, metod analizy i inżynierii białek, metod analiz materiału genetycznego, inżynierii genetycznej oraz znakowania cząstek biologicznych.
Kierownik: Dr hab. Beata Machnicka, prof. UZ
Sala 212, budynek A-8
Laboratorium Hodowli Komórkowych zapewnia bazę sprzętową do realizacji prac naukowo-badawczych i prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu hodowli komórek eukariotycznych.
Kierownik: Dr hab. Beata Machnicka, prof. UZ,
Dr hab. inż. Dżamila Bogusławska, prof. UZ
Sala 212B, budynek A-8
Laboratorium analiz PCR zapewnia bazę sprzętową do realizacji prac naukowo-badawczych i prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu badań służących analizie genomów i transkryptomów prokariotycznych i eukariotycznych z wykorzystaniem metod amplifikacji kwasów nukleinowych techniką PCR. Profil edukacyjny tego laboratorium jest skorelowany z tematyką wykładów z zakresu podstawowych metod detekcji molekularnej, technik inżynierii genetycznej, genetyki molekularnej, genetycznie modyfikowanych organizmów, analizy zmienności genetycznej, diagnostyki chorób genetycznych człowieka (w tym wrodzonych i odzwierzęcych). Laboratorium jest wyposażone w nowoczesne urządzenia laboratoryjne służące zarówno do celów badawczych jak i dydaktycznych, w tym:
Termocykler Labcycler SensoQuest pozawala na amplfikację DNA i RNA w 3 niezależnych blokach w szerokim zakresie stosowanych metod PCR m.in. odwrotnej transkrypcji, touchdown PCR czy pierwszego etapu sekwencjonowania metodą terminacji łańcucha. Umożliwia przygotowanie prób służących jako materiał wyjściowy do kolejnych metod badawczych z zakresu biologii molekularnej. Laboratorium jest dodatkowo wyposażone w systemy wentylacji i klimatyzacji pomieszczenia oraz pracy sterylnej. W laboratorium znajduje się też uzupełniający sprzęt laboratoryjny niezbędny w przygotowaniu reakcji PCR oraz urządzania chłodnicze służące przechowywaniu odczynników laboratoryjnych.
(zdjęcia pojawią się wkrótce)