Zoologia, czyli nauka o zwierzętach (Animalia = Zoa), zajmuje się wszystkimi żywymi organizmami eukariotycznymi zdolnymi do przemieszczania i odżywiania się (za wyjątkiem Protista), bada ich budowę i zachowania. Wieloletnie badania terenowe i laboratoryjne dotyczą zagadnień systematyki, morfologii, ekologii, fizjologii i ochrony zwierząt w aspekcie teoretycznym i aplikacyjnym.
Prowadzone badania skupiają się na:
- Akarologii – nauce o roztoczach (Acari), obejmując zagadnienia z zakresu systematyki, filogenezy, ekologii i biologii roztoczy z kohorty Trombidia (= Parasitengona terrestria). Badania obejmujące opisy nowych taksonów, przyczyniają się do poszerzenia wiedzy o bioróżnorodności roztoczy, a także do stabilizacji nomenklatury zoologicznej. Opracowania o charakterze rewizyjnym i monograficznym mają na celu kompleksowe podsumowanie danych o konkretnych taksonach na określonych obszarach badawczych. Badania dotyczą również porządkowania zbiorów muzealnych i kolekcji akarologicznych. Prace terenowe prowadzą do poszerzenia wiedzy z zakresu zoogeografii i faunistyki roztoczy.
- Ichtiologii – nauce o rybach (Pisces), koncentrując się na określeniu etiologii UDN (wrzodziejącej martwicy skóry) u troci wędrownej Salmo trutta trutta występującej w rzece Słupi. Ryby odławiane na przepławce w dolnym odcinku Słupi poddawane są badaniom fizjologicznym: oznaczane są parametry hematologiczne i biochemiczne krwi, aktywność enzymów antyoksydacyjnych oraz stężenie metali ciężkich. Badania troci wędrownej mają określić zakresy parametrów fizjologicznych ryb zdrowych i chorych. Wrzodziejąca martwica skóry (UDN) stanowi poważne zagrożenie dla krajowych populacji ryb łososiowatych.
- Arachnologii – nauce o pajęczakach (Arachnida)- Prowadzone badania skupiają się na ekologii układu pasożyt-żywiciel w różnych aspektach; Głównie badania dotyczą kleszczy oraz ich przenoszeniu przez ptaki migrujące, także dotyczą występowania kleszczy w miastach i narażenia ludzi na ich żerowanie, a także transmisji chorób odkleszczowych
- Batrachologii – nauce o płazach (Amphibia) i Reptiliologii – nauce o gadach (Reptilia) (określanych często wspólnym terminem Herpetologia), obejmując zagadnienia z zakresu biologii, ekologii, biogeografii a także aktywnej ochrony płazów i gadów. Badania mają na celu określenie zagrożenia i wpływu barier antropogenicznych na stan populacji płazów i gadów, wpływu toksycznych substancji w środowisku na kondycję płazów, wpływu pasożytnictwa kleszczy na populacje gadów. Dotyczą zagadnień związanych z aktywną ochroną żółwia błotnego Emys orbicularis na terenie Polski, uwzględniając czynniki genetyczne i filogeograficzne, a także ochroną węży i ich siedlisk na Ziemi Lubuskiej i w Polsce Wschodniej.
- Teriologii – nauce o ssakach (Mammalia), obejmując zagadnienia z szeroko pojętej ekologii i biologii ssaków. Badania koncentrują się na wybranych aspektach: biologii i ekologii niektórych gryzoni, hibernacji nietoperzy, wpływu infrastruktury drogowej na populacje ssaków, wpływu oddziaływań antropogenicznych na strukturę populacji drobnych ssaków (Micromammalia), wpływu antropopresji na niektóre parametry populacyjne ssaków drapieżnych oraz wpływu gatunków inwazyjnych na rodzimą teriofaunę. Obejmując szerokie spektrum badań na poziomie populacyjnym i genetycznym, m. in. rozrodczość, śmiertelność, zagęszczenie, rozmieszczenie, strukturę wieku i płci oraz interakcji międzygatunkowych, w tym drapieżnictwo i pasożytnictwo, przyczyniają się do określenia wpływu czynników biotycznych i abiotycznych oraz zmian środowiskowych na kondycję krajowej teriofauny. Prowadzone są również badania pod kątem lekooporności mikrobioty dzikich zwierząt.