Monitoring i ochrona różnorodności biologicznej

Działalność naukowa z zakresu ekologii i ochrony przyrody nie tylko poszerza wiedzę o samych gatunkach, populacjach i środowisku, ale jest podstawą zrównoważonego kształtowania przestrzeni człowieka, zarządzania formami ochrony przyrody, kreowania kierunków rozwoju w układzie człowiek – środowisko. Nasze badania naukowe skupiają się głównie na opracowaniu strategii ochrony różnorodności biologicznej w różnych środowiskach oraz związkach rozwoju człowieka z jakością środowiska, w którym żyje.

  • Synurbizacja ptaków
    Ostatnie badania wskazują na gwałtowne pogorszenie się stanu różnorodności biologicznej w związku z ociepleniem klimatu. Szczególnie wyraźne jest to na terenach zurbanizowanych. Dobrą grupą wskaźnikową dla kontrolowania tego zjawiska są ptaki. Dlatego prowadzone są badania nad zjawiskiem synurbizacji ptaków. Monitorowane są w miastach lubuskich liczebność wybranych gatunków ptaków oraz parametry ich rozrodu. Wiąże się to także z badaniami nad przystosowywaniem się ptaków do życia na terenach zurbanizowanych. Wnioski z badań pozwolą na korzystne kształtowanie struktury miast zarówno dla poprawy różnorodności biologicznej jak i jakości życia człowieka.
  • Stan i zmiany awifauny województwa lubuskiego
    Ptaki traktowane są jako dobry bioindykator stanu środowiska. Dlatego prowadzone są intensywne badania nad rozmieszczeniem gatunków ptaków na terenie województwa lubuskiego oraz zmianami ich liczebności. To pozwala na wyciąganie wniosków o zmianach zachodzących w lokalnych ekosystemach.
  • Bocian biały Ciconia ciconia jako gatunek wskaźnikowy jakości środowiska
    Gatunek jest bardzo dobrym wskaźnikiem stanu środowisko oraz zmian w nim zachodzących. Od wielu lat kontrolowana jest liczebność bociana białego w województwie lubuskim oraz parametry jego rozrodu. Prowadzone są także badania nad pokarmem (wypluwki) oraz migracjami lubuskich bocianów (loggery). Badania realizowane zarówno w terenie jak i laboratorium dotyczą charakterystyki morfologicznej układu białokrwinkowego piskląt bociana białego. Uzyskane wyniki umożliwią ocenę wpływu zanieczyszczeń na poziom reakcji obronnych organizmów zwierzęcych, a tym samym pozwolą na lepsze zrozumienie wpływu niekorzystnych czynników na organizm ludzki.
  • Możliwości reintrodukcji dropia w Polsce
    Badania skupiają się na rozpoznaniu najlepszych miejsc do przeprowadzenia reintrodukcji dropia na terenie Polski oraz sposobu jego przeprowadzenia. Najprawdopodobniej pierwsze stanowiska znajdą się na północy województwa lubuskiego. Wprowadzenie dropia wiąże się z promowaniem ekstensywnego rolnictwa (m.in. programy rolnośrodowiskowe) i kontrolą drapieżników, co ma pozytywny wpływ na poprawę stanu różnorodności biologicznej oraz produkcję żywności ekologicznej.
  • Rola owadów w funkcjonowaniu ekosystemu w krajobrazie rolniczym
    W nawiązaniu do znaczenia krajobrazu rolniczego dla człowieka (produkcja żywności) i przyrody (różnorodność biologiczna) prowadzone są badania nad rolą pełniona przez owady w tym ekosystemie. Analizowana jest rola zbiorowiska owadów w procesach przepływu energii i obiegu materii oraz wpływ struktury krajobrazu rolniczego na bogactwo i różnorodność owadów. Dodatkowo badane są także relacje między ptakami i owadami w krajobrazie rolniczym.
  • Wybrane właściwości biologiczne człowieka a warunki środowiska przyrodniczego i społecznego
    Ponieważ stan środowiska wpływa wyraźnie na stan naszego zdrowia oraz rozwoju organizmu, prowadzone są od wielu lat badania nad rozwojem fizycznym i budową ciała dzieci i młodzieży lubuskiej z uwzględnieniem czynników społecznych i środowiskowych. Koncentrują się one na badaniu takich elementów jak: sprawność fizyczna dzieci i młodzieży, dojrzewanie biologiczne dziewcząt, specyfika składu ciała w zależności od płci, wieku, wybranych warunków społeczno-bytowych i modelu stylu życia, zagrożenia nadwagą i otyłością oraz wzorce stylu życia dzieci i młodzieży województwa lubuskiego.
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18