Biologia i ekologia wybranych grup roślin

Wieloletnie badania terenowe i eksperymenty w warunkach kontrolowanych dotyczą wielokierunkowych interakcji między roślinami, środowiskiem oraz innymi organizmami, jak też właściwości substancji biologicznie czynnych w kontekście środowiskowym i aplikacyjnym.

Prowadzone badania skupiają się na:

  • Mechanizmach żerowania pluskwiaków Hemiptera Sternorrhyncha w zależności od ich przynależności systematycznej oraz kręgu roślin żywicielskich. Badania przyczyniają się do wzbogacenia wiedzy o koewolucji roślin i owadów o kłująco-ssącym aparacie gębowym.
  • Funkcjach ekologicznych allelozwiązków roślinnych w oddziaływaniach roślina-roślinożerca. Poznanie mechanizmów leżących u podstawy wyboru i akceptacji roślin żywicielskich przez mszyce otwiera drogę do opracowania przyjaznych środowisku metod ograniczania liczebności tych owadów w uprawach rolniczych. Wiedza ta może być wykorzystana z jednej strony w hodowli odmian odpornych na żerowanie mszyc, a z drugiej strony – do opracowania wysoce selektywnych środków ochrony roślin.
  • Wpływie substancji biologicznie czynnych (naturalnych i strukturalnie modyfikowanych) na żerowanie mszyc. Badania dotyczą potencjalnych deterentów pokarmowych mszyc i koncentrują się na grupie naturalnych i modyfikowanych terpenoidów, kwasów fenolowych, flawonoidów oraz roślinnych olejkach eterycznych o wysokiej specyfice aktywności biologicznej.
  • Ekologii drzew leśnych w kontekście oddziaływań klimat-roślina-owad roślinożerny-drapieżca/pasożyt. Przedmiotem obecnych badań jest określenie wpływu żerowania owadów na poziom w tkankach roślinnych podstawowych pierwiastków, metabolitów energetycznych i metabolitów obronnych w celu określenie typu reakcji obronnych roślin. Badania te obejmują również owady tworzące galasy i ich modyfikujący wpływ na tkanki roślinne.
  • Dendroekologii w aspekcie badań reakcji przyrostowych drzew. Ze względu na stosunkowo długi okres dostępnych danych przyrostowych, badania oparte na chronologii przyrostów rocznych drzew na grubość mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach nauki i gospodarki. Obecne badania dotyczą wpływu regulacji stosunków wodnych na reakcje przyrostowe drzew oraz ekologicznych uwarunkowań występujących u roślin dwupiennych.
  • Morfologii blaszki liściowej w zróżnicowanych warunkach klimatycznych oraz możliwości wykorzystania jej do oceny stanu i zagrożenia różnorodności biologicznej. W ramach badań planowana jest analiza flory roślin dwuliściennych w transekcie przebiegającym przez Finlandię, Polskę i Niemcy. Testowana jest hipoteza, że  w warunkach chłodniejszych jest obserwowana zależność pomiędzy wzrastającą temperaturą a zwiększonym udziałem gatunków całobrzegich.
  • Zbiorowiskach roślinnych w kontekście gradientu klimatycznego i wysokościowego. Przedmiotem badań jest zróżnicowanie syntaksonomiczne, skład florystyczny, osobliwości strukturalne i ekologiczne oraz dynamika i procesy przestrzennego kształtowania marginalnych ziołoroślowych zbiorowisk okrajkowych, ziołorośli i traworośli wysokogórskich, muraw napiaskowych, zbiorowisk roślinnych jezior mezotroficznych oraz zbiorowisk leśnych: borów sosnowych, dąbrów świetlistych i acydofilnych na obszarze Europy Wschodniej.
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18